Gramodesky – historie a současnost

0
95

Gramofonové desky (lidově známé jako vinylové desky) mají dlouhou a zajímavou historii. Přinášíme vám přehled o jejich vzniku, vývoji a současnosti.

Historie gramofonových desek

Vynález fonografu: Základy pro vývoj záznamu a reprodukce zvuku položil roku 1878 Thomas Alva Edison vynálezem fonografu. U jeho fonografického válečku jakožto nosiče zvukového záznamu byl zvuk zaznamenán na válec pokrytý vrstvou vosku.

Masová výroba gramofonových desek: Od doby vynálezu na konci 19. století až do 80. let 20. století byly gramofonové desky nejrozšířenějším nosičem zvukového záznamu. Zvuková informace byla mechanicky zaznamenána v drážce desky a byla dostupná pouze pomocí přehrávacího zařízení, tedy gramofonu.

Nástup kompaktních disků (CD): Od konce 80. let 20. století byly gramofonové desky postupně nahrazovány kompaktními disky (CD). V 90. letech téměř z trhu vytlačeny. Nicméně v současnosti (2023) zažívají návrat a jsou oblíbeným hudebním nosičem milovníků vysoké kvality reprodukovaného zvuku – posluchačů i umělců-hudebníků.

Proč jsou gramofonové desky stále populární?

Kvalita zvuku: Oproti digitálním médiím mají vinylové desky zvuk, který může být posluchačům příjemnější. Při převádění do analogového záznamu je totiž nutné odstranit extrémní výkyvy v elektromagnetickém signálu.

Rituál poslechu: Opatrné vyjímání desky z obalu, nasazování na talíř, čištění… Poslech hudby z vinylové desky může být událost – vede posluchače k tomu, aby se posadil, vychutnával si hudbu, aby si v klidu prohlížel a pročítal obal.

Nemožnost kopírování: Gramofonová deska je jediný formát, který nelze (v původní kvalitě) zkopírovat. To má značný význam pro hudební průmysl.

Takže ano, gramofonové desky jsou zpět, a to spíše kvůli emocím a prožitkům než kvůli zvukové kvalitě. Teď mne omluvte, jdu spustit jehlu do drážky a odplavit stres…

Historie gramofonových desek v Československu

Vznik gramofonových desek: V roce 1948 byla v Loděnici u Prahy založena továrna na výrobu gramofonových desek pod názvem Gramofonové závody. Tyto desky byly vyráběny především ve firmě Gramofonové závody Loděnice. Je pravdou, že jejich kvalita se podstatně lišila kus od kusu, a tak zatímco některé hrály perfektně, u jiných byl zvuk horší. V 70. a 80. letech u nás ale byly vyráběny špičkové kvalitní desky, a tuto pověst si české gramofonové desky drží a těží z ní dodnes.

Současná situace: Česká republika je v současnosti největším producentem gramofonových desek na světě. Továrna v Litovli vypustila za uplynulý rok na 130 tisíc desek. Největší zlom přišel zhruba před pěti až šesti lety a od té doby máme každoročně asi dvacetiprocentní nárůst. České gramofonové desky jsou vyhledávány nejen doma, ale i v zahraničí