Šroubový kompresor: Na co se používá a kdy vznikl jeho prototyp?

0
267

Za posledních 100 let se technika a výzkum velmi posunuli. Existuje spoustu nových vynálezů, které usnadňují běžný život. Jedním z nich jsou i kompresory. Jeden z hlavních zástupců je šroubový kompresor, který se řadí mezi velmi frekventované druhy. Pojďme se na něj podívat blíže – o co vlastně jde, kdy vznikl, jak funguje a mnohé další.

Co je šroubový kompresor

Šroubový kompresor je přístroj popularitou oplývající především v technické sféře, často se používá ke stlačování vzduchu. Je jedním z mnoha druhů kompresorů a řadíme ho mezi rotační typy. Principem stlačování plynu je zmenšení párových komůrek mezi šroubovými zuby, které se otáčejí kolem osy rovnoběžné s osou kompresoru.

Využívají se v mnoha odvětvích jako je např. potravinářství, zdravotnictví, chemický průmysl atd. V provozu jsou využívány jak individuálně, tak i jako propojený systém kompresorových strojů.

Historie kompresorů

První šroubové kompresory na svět zavítaly v 80. letech 19. století. Prototyp uvedl německý vynálezce H. Krigara, ten se však nesetkal s valným úspěchem. Přibližně o půl století později byl stroj upraven do takové míry, že byl schopný práce v provozu. Jednalo se o druh mazaný olejem. V roce 1961 se připojily také kompresory s chladicí kapalinou. S obdobným mechanismem, jako byl v polovině 20. století, se setkáváme a úspěšně nám slouží dodnes.

Druhy kompresorů

Tento typ kompresorů dělíme na dvě velké skupiny – mazané a bezmazné.

  1. U mazaného druhu, jak již název napovídá, je zapotřebí přítomnost mazadla. Převážně se využívá olej, který ideálně promazává kompresor, čímž přispívá hladkému chodu. Další nezanedbatelná výhoda oleje je odvod mechanického tepla vytvářený strojem při jeho fungování.
  2. Bezmazné druhy, jinak také nazývané suché, jsou naopak opatřeny chladicí kapalinou.

Šroubové kompresory pro nepřetržitý provoz jsou velmi šikovné vynálezy, které usnadňují a urychlují nejednu technologii. Není se tedy čemu divit, že jsou tak populární v mnoha oborech.