Na tyto věci si rozhodně nepůjčujte!

0
276


I když je pravdou, že půjčka je v mnoha případech vytrhnutím trnu z paty, neměli bychom se k ní upínat vždycky. Pořád mluvíme o závazku vůči věřiteli, který musíme za určitou dobu uhradit. Proto ve chvíli, kdy zvažujete žádost o jakýkoli typ úvěru, si promyslete, jestli si chcete půjčit na opravdu relevantní věc.

Míra zadluženosti v České republice roste

Podle posledních průzkumů zadluženost v České republice rapidně roste. Důvodem toho může být nízká či nedostatečná finanční gramotnost, ale také velké množství novinek nabízených na trhu a touha uspokojit své potřeby, byť krátkodobé. Své žádosti o půjčku velmi často ospravedlňujeme tím, že srovnáváme situaci u nás se zahraničím.

Velmi často si bereme do úst Spojené státy americké, kde je sjednávání úvěrů skutečně denním chlebem. Na paměti máme několik stovek tisíc trilionů amerických dolarů, které občané USA dluží státu. A také neustále opěvujeme, jak si právě Američané půjčují i na studium, zatímco my “jen” na vybavení domácností či třeba vlastní auta.

Srovnáváme však hrušky s jablky. Česká republika nejsou Spojené státy americké a i na míru zadluženosti se musíme dívat objektivně. Ať už si chcete plánovanou žádost o úvěr omluvit čímkoliv, pojďme si raději shrnout to, na co si rozhodně nepůjčovat.

Žádné věci s pomíjivou hodnotou!

Věděli jste, že v České republice splácí nějaký typ úvěru až 75 % naší populace? A v tomto množstvím dlužníků se samozřejmě nacházejí i ti, jejichž půjčky jsou vysoce rizikové. Splácí například úvěr úvěrem nebo jim učarovala půjčka bez registru, která se řadí mezi nejrizikovější produkty na finančním trhu. A navíc je zakázaná a poskytovat se vůbec nesmí.

Pokud uvažujete nad tím, že bankovní či nebankovní společnost požádáte o zapůjčení nějaké částky, měli byste dobře zvážit, zdali je půjčka nutná. Rozhodně si nepůjčujte na věci, které mají takzvanou pomíjivou hodnotu. Velmi často mluvíme o věcech, které mají chvilkově uspokojit naše potřeby.

Do této kategorie spadají například vánoční dárky nebo dovolená. Pakliže však na dárky nebo radovánky za hranicemi nemáme peníze, raději se od nakupování máme distancovat. Ano, opravdu se bez drahých darů pod stromečkem nebo týdne u moře obejdeme.

Ze statistik také vyplývá, že do této kategorie věcí s pomíjivou hodnotou patří nejen dovolená a zážitky, ale také sportovní vybavení (na to se nebojí půjčit bezmála 60 % dotazovaných). Dále lidé aktivně žádají o půjčku na elektroniku, čili telefon nebo televizi, nebo na auto.

Opravdu danou věc potřebujeme?

O poslední zmíněné věci bychom mohli vést dlouhé debaty. Automobil je v mnoha očích věcí s pomíjivou hodnotou, z jiného pohledu je to však nepostradatelný pomocník usnadňující každodenní dopravu do práce a z práce.

Musíme tedy konstatovat, že na věci, na které si chcete půjčit, se musíte dívat střízlivýma očima. Zatímco televizi nutně nepotřebujete, u lednice nebo trouby můžete pociťovat nutkání k okamžité koupi. A je to logické, vždyť jsou to spotřebiče, které den co den používáte a bez nich úplně fungovat nedokážete (dobře, bez trouby možná ano, ale bez lednice nikoliv).

Každý člověk si tedy před posláním žádosti o půjčku musí nastavit pomyslné zrcadlo a říct si, zdali je vyhlédnutá věc skutečně potřebná či jestli se jedná jenom o jakýsi výkřik do tmy.

Nad koupí potřebných věcí příliš neuvažujeme

Mnohdy je tím největším pomocníkem při rozhodování situace, do které se dostaneme. Protože pokud nám například odejde pračka nebo vypoví svou službu lednice, ani nepřemýšlíme nad tím, jestli výrobek máme nebo nemáme okamžitě pořídit. Prostě jdeme a uděláme to. A v případě, že nám v kapse nedřímají potřebné finance, si půjčku bez rozmyslu zařizujeme.

U věcí, které bychom kupovali pouze z jakéhosi impulzivního nutkání vycházejícího ze tmy, jsme většinou více na vážkách. Hlavou nám prochází otázky typu: „A opravdu to potřebuju?” což je impuls k tomu, abychom s koupí dané věci raději počkali.

Aplikujte pravidlo 30 dní

Abyste se vyhnuli impulzivnímu nakupování a také nesmyslnému zadlužování, vyplatí se uplatňovat pravidlo třiceti dnů. Zpravidla ho lidé využívají ve chvíli, kdy touží po koupi nějakého oblečení nebo věcí do domácnosti. Využívat ho ale můžete i v jiných případech.

Kouzlo tohoto třicetidenního pravidla tkví v tom, že si vyhlédnutou věc po dobu třiceti dnů nekoupíte. Zkrátka a dobře si ji necháte uloženou a budete vyčkávat. Pokud se vám i po třiceti dnech bude líbit (a pokud samozřejmě bude na skladě), můžete si ji s čistým svědomím pořídit. Pravděpodobně už budete mít naspořené také nějaké finance.

Velmi často to však skončí u něčeho jiného, a sice u toho, že produkt nebo výrobek necháte v obchodě. Po třiceti dnech totiž prvotní nadšení a zájem postupně opadne. A nakonec jste tedy nejen rádi, že jste za danou věc neutratili majlant před měsícem, ale také že jste si kvůli této věci nesjednali úvěr. Ten by vám totiž mohl pořádně zavařit, respektive zkomplikovat život, ať už by se jednalo o půjčku bez registru nebo jiný typ finančního produktu.

Pozor na splácení půjčky půjčkou

Velký vykřičník visí nad situací, ve které si půjčujete na splácení jiného typu úvěru. Zkrátka a dobře jste se dostali do situace, ve které nedokážete hradit své stávající závazky. A za jediné východisko považujete sjednání další půjčky, která zajistí úhradu té předcházející.

Ani tento scénář není přijatelný a ani v tomto případě byste se k půjčkám neměli uchýlit.