Válka udeřila na forint, zlotý či korunu a výrazně se oslabují. Slováci na nákupech za hranicemi ušetří

0
293

Válka se neodehrává pouze na bojišti, její důsledky je cítit i na trhu s platidly. Maďarský forint, polský zlotý a česká koruna zažívají historické propady. Naopak, euro, kterým platí i Slováci, se oproti těmto měnám posiluje.

Za uplynulý měsíc se stihl maďarský forint oslabit o více než 11 procent. Polský zlotý o více než 9 procent a česká koruna ztratila na hodnotě proti euru 5,6 procenta. V praxi to znamená, že každé jedno euro v peněžence má větší kupní sílu u našich sousedů.

Pokud stál před měsícem nákup vybraného zboží například v Maďarsku 100 eur, dnes by stejný nákup stál 89 eur. Podobně to platí i na sever a západ od našich hranic.

Ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška říká, že dnes si za jedno euro můžeme dovolit u našich sousedů víc, než tomu bylo před měsícem. A to i přes rozdílný růst cen. „Za 100 eur dnes dostaneme více forintů než před vypuknutím války a ceny nestihly narůst tolik, aby tento ‚pozitivní‘ efekt znegovaly. Za stejnou částku tak dnes nakoupíme v Maďarsku či Polsku více zboží než před vypuknutím války, které způsobilo i oslabení jejich jmen,“ tvrdí pro Pravdu Martiška.

\“Jde o masivní výprodeje měn, přičemž takové propady vůbec nejsou běžné,\“ doplňuje ekonom Martin Hudcovský z Ekonomické univerzity v Bratislavě. „Takové výkyvy se dějí zejména při neočekávaných ekonomických událostech, za což se určitě dá považovat i vývoj na Ukrajině a vývoj na trhu s energiemi,“ dodává.

Levné tankování
Pozitivní vlivy silnějšího eura se projeví i na čerpacích stanicích. Nejdříve to bylo snížení daně na pohonné hmoty v Polsku či zastropování cen základních potravin v Maďarsku. Jen pár týdnů dozadu jsme byli svědky toho, jak si slovenští řidiči v dlouhých řadách na čerpacích stanicích za hranicemi podávali tankovací pistoli jako na běžícím pásu. Takové obrázky se mohou již následující dny zopakovat.

Tankování nejpoužívanějšího 95-oktanového benzínu do 50-litrové nádrže na Slovensku v současnosti vyjde přibližně na 81,5 eura. Na maďarských čerpacích stanicích téměř o 15 eur méně a v Polsku to vychází na podobnou úsporu na úrovni 17 eur. Jen v Česku vyjde 50litrová nádrž dražší, a to na 85 eur.

Minimálně v krátkodobém horizontu se tak Slováci mohou těšit na levnější nákupy za hranicemi. Samozřejmě, nemusí to platit pro každý typ zboží a při současných cenách pohonných hmot určitě je třeba zohlednit i náklady na dopravu. Pokud bude válka pokračovat, není vyloučeno, že měny okolních států půjdou oproti euru ještě výrazněji nižší. To bude znamenat, že kupní hodnota evropské měny bude nabírat na síle.

Nesmíme zapomínat i na to, že celková inflace je v současnosti na meziroční bázi mírně vyšší v Polsku a v Česku než na Slovensku. Ale ani ta neovlivní „zlevňující“ efekt propadu jejich jmen. Jinak řečeno, i když v okolních zemích mají o něco málo vyšší inflaci, stále budou nákupy za hranicemi levnější.