Granáty jako součást kulturního dědictví českých zemí

0
255

Termín „český granát“ někdy slyšel prakticky každý. A i ten, kdo se nijak výrazněji nezajímá o mineralogii, si tento tuzemský unikát bude určitě umět představit.

Charakteristicky rudé kamínky jsou vlastně pyropy. Zdrobnělé označení je na místě, neboť se většinou jedná o zrnka o maximální velikosti v rozmezí 1 mm až 7 mm. Větší nálezy jsou u českých granátů raritní.

Pyropy pocházející z území Čech lze považovat nejen za velice krásné ukázky umění přírody, ale rovněž za důležitou součást našeho kulturního dědictví. Jejich historie je skutečně dlouhá, sbírat se je naučili už dokonce Keltové.

Nejprve se coby ozdoby objevily na religiózních klenotech, posléze i na světských ozdobách. Spatřit je lze například na opasku poslední choti císaře Karla IV. královny Elišky.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o různých variantách vzácného opálu nebo o krásně zlatém pyritu.