Měl jsem úraz a nemůžu pracovat. Jak mám splácet hypotéku?

0
348

Život nám může připravit spoustu nepříjemných překvapení, třeba i v podobě úrazů a nemocí. Jenže co dělat v situaci, kdy nemůžu pracovat, ale potřebuji splácet hypotéku?

Pojištění je základ

Nejdůležitější je mít sjednané pojištění. Těch je také mnoho druhů a hodí se na různé situace. To, které by měl mít každý, je životní a úrazové pojištění. To vám zaručí výplatu pojistného plnění v případě, že například v důsledku zranění dojde k přechodnému nebo trvalému tělesnému poškození, případně ke smrti. Není to ale tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Pokud se zraníte, musíte počítat s tím, že výplatu pojistného získáte až po skončení léčení úrazu, což může být i několik měsíců. Pokud bude zranění vážnější, může trvat i několik let, než vám pojišťovna peníze vyplatí. Také každá pojišťovna má svou definici a pojistné podmínky pro pojistné události, a tedy je dobré si zkontrolovat, na které případy se vaše pojištění vztahuje.

Životní pojištění k hypotéce a pojištění schopnosti splácet

Životní pojištění k hypotéce je dnes už téměř povinnost. Bez něj vám banka hypotéku snad ani neschválí. Oproti tomu pojištění schopnosti splácet bývá volitelné. Jaký je v nich rozdíl?

Životní pojištění je druh pojištění, který vám pomůže v tak těžkých situacích, jako je např. Invalidita, úraz, trvalé následky úrazu, nemoc anebo smrt. Toto pojištění má mnoho výhod. Mezi ty nejdůležitější patří větší rozsah krytí v porovnání s pojištěním schopnosti splácet. Ochrání vás například i při nižších stupních invalidity, nemoci či úrazu. Také je pouze na vás, jak si pojistku nastavíte, tedy jaká zvolíte pojistná rizika a limity. U pojištění schopnosti splácet jsou tyto limity pevně dané.

Další rozdíl mezi pojištěním schopnosti splácet a životním pojištěním je to, komu pojistné plnění půjde. V případě pojištění schopnosti splácet putují při pojistné události veškeré peníze rovnou do banky, kde máte sjednanou hypotéku. Vy z nich neuvidíte ani korunu.

Pokud nastane pojistná událost u životního pojištění, získáte pojistné plnění vy anebo vámi uvedená osoba. Můžete tak naložit s penězi, jak chcete. Ovšem často je pro případ smrti u životního pojištění podmínka, že pojistné plnění v první řadě hradí hypotéku. Je proto dobré s tímto počítat už při zakládání životního pojištění a myslet tak jak na hypotéku, tak na rodinu.

Nebankovní půjčka jako rychlá záchrana

Pojištění je velmi důležité. Získání pojistného plnění ale může trvat i několik měsíců, či let. Tak dlouho vám banka se splátkami čekat nebude. Jak tuto situaci vyřešit?

V tomto případě vám dokáže pomoci půjčka ihned, která se řadí mezi nebankovní úvěry. Jedná se o typ půjčky, který jste schopni si zařídit za několik málo minut a do několika hodin, maximálně dnů budete mít peníze na účtu. Jedná se tak o velmi rychlou pomoc v případě neočekávaných situací jako je právě úraz nebo nemoc.